Mimo obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, biblioteki publiczne Gminy Łęczyce – oprócz stale zwiększającej się oferty książkowej – mają sporo do zaproponowania swoim czytelnikom.

 

W marcu Gminna Biblioteka Publiczna w Łęczycach dołączyła do V Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady, organizowanego przez wydawnictwo Akapit Press. Ze względu na reżim sanitarny nie można było co prawda zorganizować wspólnego czytania w bibliotekach, ale udało się przenieść całą akcję do świata wirtualnego. Do zabawy zaproszono szereg znakomitych gości, którzy czytali fragmenty kolejnych tomów serii Małgorzaty Musierowicz. Filmy z ich wystąpieniami emitowane były każdego dnia do końca marca w mediach społecznościowych naszych bibliotek. Wśród czytających znaleźli się: Wójt Gminy Łęczyce pan Piotr Wittbrodt, Zastępca Wójta Gminy Łęczyce pani Bożena Pruchniewska, pani Sylwia Stolz z Rady Gminy Łęczyce, pracownicy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łęczycach: pani Joanna Magnor-Kozłowska, pani Bogusława Kondratko (wraz z dziećmi z Małego Kółka Bibliotecznego), pani Grażyna Łangowska oraz Zespołu Kształcenia i Wychowania w Rozłazinie: pani Małgorzata Elwart, pani Kinga Krzyżaniak oraz pani Lucyna Sucharska. Nie zabrakło również przyjaciół naszych bibliotek: pani Maria Gruszfeld, pani Agata Kusz, pani Dorota Czaja wraz z Karolem Czaja, pani Joanna Wasil-Sudnik wraz z Zuzanną Sudnik, pani Paulina Kupska, Julia Grunau, Róża Lesner. Gośćmi specjalnymi były również zaprzyjaźnione z naszymi bibliotekami pisarki: pani Kasia Keller oraz pani Magda Omilianowicz. Wszystkim biorącym udział we wspólnym czytaniu bardzo serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i odwagę.

 

W wiosennej ofercie bibliotek publicznych znalazło się także kilka konkursów oraz akcji promujących czytelnictwo. Z okazji Dnia Kobiet Gminna Biblioteka Publiczna w Łęczycach zorganizowała konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej „Moja ulubiona bohaterka literacka”. Biblioteka i Czytelnia w Brzeźnie Lęborskim zorganizowała konkurs „Lego wyzwanie”, w którym uczestnicy mogli książkowe inspiracje wykorzystać do kreatywnej zabawy klockami, a następnie pochwalić się swoimi osiągnięciami i porównać je z konstrukcjami innych dzieci. W Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Strzebielinie dzieci z klas I-III wzięły udział w akcji „Bilet powrotny do biblioteki”, zachęcającej do czytania książek z różnych gatunków oraz kategorii tematycznych. Tutaj też w przedświątecznym tygodniu każdy z wypożyczających książki mógł liczyć na wielkanocną niespodziankę w ramach akcji „Zajączek w Bibliotece”. We wszystkich gminnych bibliotekach publicznych ruszyła także akcja promocyjna „Poszukiwanie Zwiastunów Wiosny”, w której uczestnicy mają za zadanie zebrać komplet poukrywanych w książkach naklejek z wiosennymi motywami.

 

Jak widać, mimo reżimu sanitarnego i obostrzeń, działalność w bibliotekach publicznych trwa. Mamy nadzieję, że organizowane przez nas działania stanowią dla czytelników i mieszkańców Gminy Łęczyce sympatyczną odskocznię od problemów dnia codziennego – przy okazji zachęcając ich do czytania oraz kreatywnego działania.

 

 

Małgorzata Mazur 
Gminna Biblioteka Publiczna w Łęczycach – Filia Strzebielino

 

 

 

Skip to content