W dniach od 8 do 15 maja w całej Polsce obchodzony był XIV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Jego głównym celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Tegoroczna edycja upłynęła pod hasłem „Biblioteka. Oczywiście!”

Jak co roku z tej okazji Gminna Biblioteka Publiczna w Łęczycach przygotowała dla czytelników szereg atrakcji.
W poniedziałek Biblioteka gościła dzieci ze „Słonecznego Przedszkola”. W ramach lekcji bibliotecznej najmłodsi poznali historię Kici Koci, która wraz z mamą odwiedziła Bibliotekę. Gościem specjalnym spotkania była pani Maria Gruszfeld, która przeczytała dzieciom kilka bajek oraz wierszy.

Tego samego dnia w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Strzebielinie odbyło się spotkanie autorskie z Agnieszką Lingas-Łoniewską. Pani Agnieszka jest obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych autorek na polskim rynku wydawniczym. Podczas spotkania opowiedziała o sobie i swoim pisarstwie. Na zakończenie odpowiedziała na pytania czytelników oraz podpisała egzemplarze swoich książek.

We wtorek Bibliotekę odwiedził Pan Bogdan Godzisz, który opowiedział uczniom klasy V b o swojej kolekcji radioodbiorników pochodzących z czasów PRL-u. Zaprezentował też, w jaki sposób działają poszczególne modele.

Z kolei w środę 10 maja Biblioteka na kółkach odwiedziła Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wejherowie. Z tej okazji pracownicy GIKiB wraz z Panią Dyrektor Hanną Mancewicz przygotowali dla najmłodszych wiele atrakcji. Dzieci odwiedzające tego dnia Bibliotekę zwiedziły Bibliobusa a także wzięły udział w licznych grach i konkursach. Dodatkową atrakcją były kolorowe balony oraz malowanie buziek.

W czwartek, w ramach projektu „Czytam sobie w Bibliotece”, odbyło się spotkanie z uczniami klasy III a. Na początek dzieci miały okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat biblioteki. Następnie wspólnie przeczytano książkę Zofii Staneckiej pt. „Historia pewnego statku. O rejsie Titanica”. Spotkanie zakończyła wspólna zabawa.
Na zakończenie Tygodnia Bibliotek, w piątek 12 maja, odbył się już III Turniej Bibliotek Gminy Łęczyce. W zawodach oprócz Gminnej Biblioteki Publicznej wzięły udział Filie z Bożegopola Wielkiego i Strzebielina oraz Biblioteki Publiczno-Szkolne z Brzeźna Lęborskiego i Rozłazina.

Tematem przewodnim Turnieju był Phileas Fogg i jego podróż dookoła świata. Jednym z jego etapów była gra miejska, podczas której uczestnicy szukali Agentów ulokowanych na terenie Łęczyc. Puchar zwycięzcy otrzymała drużyna reprezentująca Bibliotekę Publiczno-Szkolną w Rozłazinie. Impreza zakończyła się grillem dla wszystkich uczestników.

Wszystkim, którzy pomogli Nam w organizacji Tygodnia Bibliotek składamy serdeczne podziękowania!:)

Skip to content