5 maja spotkaliśmy się w Nawczu  na I Marszu Pamięci czyli Nocnym Marszu na orientację. Niezwykłe to było spotkanie…uczestnicy udowodnili, że można uczyć się historii poprzez nietypowe działanie. Dlaczego Marsz Pamięci? Staraliśmy się jako organizatorzy oddać hołd ofiarom Marszu Śmierci, więźniom hitlerowskiego obozu Stutthof. Dlatego też rozpoczęliśmy na cmentarzu w Nawczu, tam oddaliśmy hołd pomordowanym…bez blichtru i pompatyczności.

Spotkanie przypominało dawną gawędę wśród przyjaciół, dla których słowo „patriotyzm” niesie w sobie nieprzemijającą wartość. Pan Wójt naszej Gminy wraz z Panią Dyrektor GIKiB przywitali uczestników Marszu i podziękowali za tak liczne przybycie. Pan Tadeusz Spierewka ,Dyrektor ZKiW w Rozłazinie, zabrał nas w przeszłość opowiadając o ludziach, którzy tu zginęli. Cicho się zrobiło w tym lesie i tak jakoś niezwykle, gdy staliśmy wszyscy wsłuchani w tą opowieść. Kwiatami i światełkami pamięci uczciliśmy pomordowanych. Na starcie Marszu stanęło 17 zespołów, w tym jedna ekipa z Szemuda i jedna ze Słupska. Trasa prowadziła poprzez lasy i pola i liczyła 6,5 km. Na trasie umieściliśmy 6 punktów kontrolnych z zadaniami do wykonania. Był wśród nich test, poszukiwanie łusek po kulach, krojenie chleba. Trzeba też było opatrzyć rannego, przenieść go i ukryć przed nieprzyjacielem. Wszystkie zadnia miały formę fabularyzowanej opowieści i związane były z historią Marszu Śmierci. Uwierzcie mi…w nocy, wśród leśnych ostępów robiło to niesamowite wrażenie.

Wyniki Marszu oceniane były w dwóch kategoriach – w kategorii Ligi Sołeckiej oraz kategorii Open.

W kategorii OPEN laureatami zostali:
I miejsce  zespół „NAUCZYCIELE”  czas 1:17,24s.
Joanna Łukasiewicz
Krystyna Kleisa – Nagórska
Beata Dawidowska

II miejsce  zespół „CZARNE STOPY” czas 1:17,55s.
Jacek Spierewka
Marta Kiełtyka
Katarzyna Mach

III miejsce  zespół „ICH TROJE” czas 1:31,30s.
Magdalena Nowak
Monika Klawikowska
Barbara Klawikowska

W kategorii Liga Sołecka nagrodzeni zostali:
I miejsce – sołectwo Świetlino, czas 1:07,14s.
II miejsce – sołectwo Kaczkowo, czas 1:07,30s.
III miejsce – sołectwo Rozłazino, czas 1:08,15s.

Podczas gdy Organizatorzy  zliczali czasy zespołów, uczestnicy Marszu zostali zaproszeni na ciepłą herbatkę i poczęstunek. Siedziałam przy stole wypisując dyplomy i obserwowałam zawodników. Dochodziła północ. Na sali panował gwar, wszyscy rozmawiali o zadaniach, śmiali się…wzruszyła mnie ta nasza „wspólność”, to ciepło i poczucie, że jesteśmy tu razem jak przyjaciele…Nie planowałam tego, taką atmosferę mogą stworzyć tylko ludzie. Dziękuję Wam za to.

Ogrooooomnie dziękuję też strażakom OSP Łęczyce oraz harcerzom z 24 Bożepolskiej Drużyny Harcerskiej za pomoc i odwagę w nocnym obstawieniu punktów kontrolnych. Dziękuję Pani Agnieszce Cierockiej za zaangażowanie i „magiczne” załatwienie map trasy Marszu oraz Panu Andrzejowi Wrońskiemu za użyczenie quada do zadań specjalnych. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tak niesamowitej imprezy. W szczególności jednak dziękuję uczestnikom, którzy stworzyli atmosferę pełną niespotykanej energii i ciepła. To dzięki Wam możemy zaliczyć tą imprezę do „udanych”. Do zobaczenia za rok.

Skip to content