Od jakiegoś czasu w dwutygodniku „Puls Wejherowa” pojawiają się materiały związane z Gminą Łęczyce, działaniem Gminnej Instytucji Kultury i Biblioteki w Łęczycach z siedzibą w Strzebielinie czy lokalnymi stowarzyszeniami. Niezwykle nas cieszy ta współpraca, której kolejnym owocem będzie chociażby artykuł o IV Nocnym Marszu Pamięci w Nawczu, o którym już w najbliższym numerze przeczytać będzie można artykuł. Poniżej fragment: 

 

„Inicjatorem i pomysłodawcą eventu jest Dyrektor GIKiB – Pani Hanna Mancewicz, która ponad 4 lata temu zobaczyła w tym formę  upamiętnienia ofiar Marszu Śmierci, który w 1945 roku przechodził również przez Nawcz. To tam swoją wędrówkę zakończyło około 600 więźniów, którzy umarli z głodu, wycieczenia lub zostali bestialsko zamordowani.

– Dbałość o pamięć ofiar tych tragicznych wydarzeń to zwyczajnie nasz obowiązek, ale też oznaka współczesnego patriotyzmu.  Zależało mi, aby zaproponować taki rodzaj działania, który będzie przemawiał do uczestników, który przywoła pamięć tej niezwykłej ofiary. Forma marszu z zadaniami osnutymi na kanwie wydarzeń Marszu Śmierci okazała się dobrym pomysłem. Uczestnicy naszego Marszu idą w nocy, bez względu na pogodę, do dyspozycji mają jedynie mapę wskazującą punkty, do których muszą dotrzeć. Przechodząc przez kolejne wyzwania, mogą poczuć zmęczenie, chwilami strach, niepewność tego co czeka na zadaniach…Myślę, że to odrobina historii, którą samemu można odczuć.

W 1961 roku, a więc 16 lat po tych dramatycznych wydarzeniach utworzono w Nawczu „Cmentarz Ofiar Marszu Śmierci”, na który przeniesiono zwłoki zmarłych i pomordowanych więźniów.
To właśnie na wspomnianym cmentarzu rozpoczynamy co roku Marsz Pamięci składając hołd pomordowanym.”

 

Więcej wkrótce w: Puls Wejherowa 

 

Współpraca z lokalnymi mediami to świetna szansa na promocję Gminy i lokalnych działań, pokazanie w szerszej skali możliwości i ambicji jakimi wszyscy dysponujemy.

Zachęcamy  do skorzystania z oferty dwutygodnika.

 

https://www.pulswejherowa.pl/

Skip to content