W piątkowy wieczór, w dniu 10.05.2019 r. rozpoczęliśmy III Marsz Pamięci – nocny marsz na orientację w Nawczu.
Ilość zgłoszeń na tegoroczny Marsz przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, a przecież przygotowaliśmy dużo trudniejsze zadanie. Długość trasy została zwiększona do ponad 10 kilometrów, a zadania, jak zwykle, wymagały od drużyn sprytu i pomysłowości.

Tradycyjnie już o 20:00 wszyscy uczestnicy Marszu przeszli pod okoliczny Cmentarz Ofiar Marszu Śmierci, które tego dnia wspominamy. Chwila refleksji i powagi, złożenie kwiatów i zniczy pod pięknie odnowionym pomnikiem. Nawet deszcz nie zepsuł nam tej wyjątkowego momentu…
W tym roku drużyny startowały ze świetlicy. Dzięki temu oczekujący na swoją kolej zawodnicy mogli skorzystać z poczęstunku przygotowanego dla wszystkich gości i obejrzeć multimedialną prezentację zdjęć z poprzednich edycji Marszu.

Organizatorzy przygotowali sześć specyficznych miejsc przygotowanych na trasie naszego blisko 10 kilometrowego Marszu. Podczas zawodów uczestnicy posługujący się kompasem, mapą i latarkami napotkali na swojej drodze kolejne zadania sprawdzające ich szybkość, wytrzymałość, skupienie i … szczęście 😀

Z początku było dość łatwo, rzut bulą ! Nie do celu, nie do punktowanego pola czy nawet nie do najbliższej piłki z gry, ale wprost na pole numerów, o które chodziło właśnie w tym zadaniu. Numery były nawiązaniem do obozowych prawdziwych numerów więźniów, uczestników tegorocznej edycji zapytać można, czy jeszcze pamiętają swój numer?

Kolejne zadanie nie wymagało dalekich skoków, szybkiego biegu czy silnych mięśni. Bardziej kreatywności, trochę szczęścia i zmysłu dotyku. W obudowanej aktorską grą Teatru Odeon scenie o zgubionej przez uciekiniera torbie chodziło o odgadnięcie jej zawartości, bez zaglądania do środka ! Kto był ten wie, że można było spotkać nawet granat !

Zaraz, zaraz ! Uciekinier ? Trzeba go natychmiast znaleźć! A jak nie jego, to chociaż coś co do niego należało ! Wiemy gdzie się chował, może coś zostawił ? Takie pytania i rozkazy usłyszeć można było po … niemiecku ! Na zadaniu trzecim było naprawę ciekawie, dobrze że mieliśmy tłumacza – zapytajcie tych co byli !

Czwarte zadanie było naprawdę wymagające. Z drugiej strony, nikt nie mówił, że będzie łatwo, prawda ? Na końcówce trasy zmęczenie zawodników było duże, a tu trzeba jeszcze zapamiętać całą historię i od słowa do słowa powtórzyć ją strażnikowi. Od słowa do słowa, prawda … ?

Ostatni punkt dawał nadzieję, zawodnicy wiedzieli, że to już koniec i zaraz będą mogli odpocząć. Chociaż trzeba było jeszcze trochę popracować. Najpierw, przerzucić ziemniaki, później odłożyć je na miejsce. Dobrze, że była to praca zespołowa. I wreszcie na mecie!

Koniec męczącego Marszu, ciepły posiłek, kubek wody i słodki deser. Im później, tym bardziej zapełniała się sala świetlicy wiejskiej w Nawczu. Aplauz dla kolejnych drużyn i wspólne rozmowy, relacje z trasy i wzajemne pytania: „A Wy też spotkaliście Niemców?”

Mnóstwo radości, bo wszyscy „daliśmy radę”, wiele trudu, ale przede wszystkim to, na co najbardziej liczyliśmy – NIEZAPOMNIANE wspomnienia i satysfakcja ! Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, zarówno tym rywalizujących w kontekście sportowym, jak i tym którzy uświetnili całe wydarzenie swoją pracą i obecnością. Jesteście wszyscy wielcy – BRAWO !

Pan Tadeusz Spierewka – Dyrektor Zespołu Kształcenia i Wychowania w Rozłazinie, opiekun Cmentarza Ofiar Marszu Śmierci, jak co roku przeniósł nas swoją opowieścią w czasy smutku i bólu. Był również z nami Pan Maciej Kaliński – honorowy obywatel Gminy Łęczyce, blisko związany z historią nie tylko Nawcza, ale i całej Gminy.

Dziękujemy sołtysom za szczególne zaangażowanie w „zbieranie” drużyn i jednocześnie za osobiste uczestnictwo w Marszu.

Dziękujemy też Teatrowi Odeon za niezwykłą stylizację i pomoc w realistycznym odzwierciedleniu historii tegorywa niezwykłego miejsca.

Poniżej drużyny rywalizujące w kategorii OPEN :

I – KS Rozłazino
II – Bobry Nawcz
III – Gladiator Rozłazino

Pozostali uczestnicy : Nauczyciele Rozłazino, Andrzeje Nawcz, Veroni Mineral Nawcz

 

Drużyny rywalizujące w kategorii LIGA SOŁECKA :

I – Sołectwo Kaczkowo/Kaczuszki
I* – Sołectwo Strzebielino/Rychu Team
II- Sołectwo Świetlino
III- Sołectwo Nawcz

Pozostali uczestnicy : Sołectwo Łęczyce/Strażacy, Niezłomna Nawcz, Trio Brzeźno, Skrzypki Dzięcielec, Legion XIV Rozłazino, Kwiatki Bożepole Małe, Drużyna Pierścienia Dzięcielec

 

GIKiB Łęczyce

fot.Teatr Odeon

Skip to content