Tegoroczne dożynki  Gminy Łęczyce odbyły się 27 sierpnia w Bożympolu Wielkim. Jak każe tradycja obrzędy dożynkowe rozpoczęliśmy Mszą Św. dziękczynną za tegoroczne plony. Kapryśna pogoda uniemożliwiła nam przejście korowodem na plac dożynkowy, ale dzięki temu mogliśmy już w kościele wysłuchać koncertu Gminnej Orkiestry Dętej pod batutą Pana Zygmunta Labudy. Na szczęście deszcz nie przeszkodził nam we wspólnym świętowaniu.

Po uroczystym otwarciu uroczystości dokonanej przez Wójta Gminy Łęczyce Piotra Wittbrodta, starostwie tegorocznych dożynek – Pani Maria i Marek Labuda z Dzięcielca symbolicznie przekazali chleb na ręce Pana Wójta.

„Przyjmij gospodarzu od nas ten bochen chleba , uszanuj go i gospodaruj tak, żeby go nikomu nigdy nie zabrakło. Dziel go sprawiedliwie wśród mieszkańców Gminy, by go nie zabrakło dla żadnej rodziny. Podziękujmy też rolnikom za ich wielki trud, niech ich pracę na roli błogosławi Bóg.”  Z tym przesłaniem Starostowie, Wójt wraz ze swoim Zastępcą – Panią Bożeną Próchniewską oraz przewodniczącym Rady Gminy – Panem Krzysztofem Licau dzielili się chlebem z mieszkańcami całej gminy. Piękny to gest zawierający swoiste dziękczynienie za plony, radość z owoców ciężkiej pracy, szacunek dla chleba i narodowej tradycji. Stado gołębi poszybowało zanosząc nasze podziękowania w niebo…

Rozpoczynając część artystyczną dożynek zagrała dla nas Gminna Orkiestra Dęta,  a blok regionalny opanowały dzieci z naszych świetlic, które rozwijają swoje pasje i talenty wokalne pod okiem Pani Marty Sikora.  Zespół „Świetliki” ze Świetlina i „Kaczuszki” (te małe i duże) przez większość wakacji gorliwie przygotowywały się do występu podczas Gminnych Dożynek. Największym wyzwaniem był dla nich występ przy akompaniamencie Gminnej Orkiestry Dętej, z którą miały wykonać Hymn Gminy Łęczyce na samo otwarcie imprezy.  Nasi mali artyści spisali się na medal i po opadnięciu emocji zaśpiewali nam jeszcze piosenki rozrywkowe. Aż chciało się tańczyć!

Nie tylko dzieci pokazały swój talent. Również i „starsza młodzież” zachwyciła muzycznie publiczność. Mowa o „Śpiewających Gospodyniach” z KGW Kaczkowo, które z gracją i klasą zaśpiewały o bałkańskich rytmach i miłym panu z Amsterdamu. Cieszymy się ogromnie, że możemy liczyć na naszych lokalnych artystów i że prezentują oni coraz wyższy poziom artystyczny.

Niesamowitą „lekkość” bycia na scenie i doskonałe poczucie humoru zaprezentował nam  kaszubski kabaret „Kùńda” z Luzina. Adam Hebel i Patryk Mudlaw tańczyli, śpiewali i fantastycznie bawili się z publicznością. Panowie są  kabareciarzami, którzy zadziwiają błyskotliwością, refleksem, wyczuciem widowni i niezwykłym wręcz darem rozbawiania publiki. 

W ramach spotkania kultur mogliśmy też wysłuchać koncertu muzyki romskiej. Muzyka stanowi jeden z nieodłącznych elementów kultury Romów. Jest bardzo charakterystyczna, mnóstwo w niej emocji, ruchu, barwnych strojów i lekkości. To muzyka i pieśni, w których czuć tęsknotę, wolność i ciągłą wędrówkę…Koncert był dla nas właśnie taką chwilą zadumy.

Zupełnie inny charakter miały nasze rodzime dźwięki. Z radością, werwą i humorem zagrała na scenie kapela Bożepolanie.  Niezwykli to muzycy, widać, że kochają to co robią. Sołtys Bożegopola Wielkiego – Wacław Konkol, który stworzył zespół to społecznik, entuzjasta i pasjonat, dla którego nie ma problemu nie do rozwiązania/
Koncerty na scenie przeplatały się z atrakcjami, które przygotowaliśmy dla mieszkańców na całym terenie parku wiejskiego.  W namiocie

Gminnej Instytucji przygotowaliśmy dla dzieci nieodpłatne atrakcje:

  • plecenie kolorowych warkoczyków
  • konkursy plastyczne
  • artystyczne malowanie twarzy
  • zwierzątka z baloników
  • dmuchańce – skakańce

Za udziały w konkursie wręczaliśmy dzieciom talony, przygotowane przez sołtysa Wacława Konkola. Talony te dzieci mogły wymieniać na poszczególne atrakcje: przejażdżkę kucykiem, popcorn, lody i watę cukrową.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Pań, które tak bardzo pomagały w naszym kulturalnym namiocie: Agaty Potrykus, Alicji Kopeć, Alicji Jarmuły, Anety Breske oraz  Agnieszki Breske.

Pięknie pomalowane buzie zawdzięczamy pracownikom GIKiB oraz artystkom, które wyłoniły się spontanicznie spośród śpiewającej ekipy z Kaczkowa. Paulinko Stępniak i Basiu Kolasińska- spisałyście się na medal.
W kolejnej edycji Dożynkowego Turnieju Sołectw „ O złote widły”zmagało się  5 zespołów ( sołectwo Świetlino, Łęczyce, Bożepole Wielkie, Kaczkowo oraz Chmieleniec). Zawodnicy wzięli udział w sześciu zabawnych konkurencjach. Było wśród nich sztafeta z jajkiem, bieg po buty, sztafeta z workami, bieg z przeszkodami, rzut snopkiem oraz przeciąganie liny. Rezultaty poszczególnych konkurencji oraz klasyfikację końcową zamieszczamy poniżej. Dla zespołów ważne jest to, że osiągnięte miejsca z „Dożynkowego Turnieju Sołectw” zaliczane są do klasyfikacji generalnej „Turnieju Sołectw”. Wszyscy świetnie się bawili, a w konkurencjach jak zwykle panowały zasady fair-play. 

Tabela końcowa dożynkowych zmagań.

 Sołectwo

 Konkurs 1

 Konkurs 2

 Konkurs 3

 Konkurs 4

 Konkurs 5

Konkurs 6

Suma pkt.

Miejsce

 Kaczkowo

 16

 12

 14

 18

 16

15

91

IV

 Świetlino

 18

 20

 20

 20

 20

30

128

I

Bożepole Wielkie

 12

 18

 18

 16

 12

15

91

IV

 Chmieleniec

 20

 16

 16

 16

 16

25

109

II

 Łęczyce

 14

 14

 12

 16

 18

20

94

III

Niespodzianką dla mieszkańców była też wystawa dawnych maszyn i sprzętu rolniczego pn. „RETROROL”. Wystawiony sprzęt i maszyny wyprodukowano w latach 60-tych ubiegłego wieku. Wystawiono 20 maszyn, których właścicielami są rolnicy z terenu Gminy Łęczyce. Pan Motyka ze Strzebielina, Pan Soldatk i Pan Długosz z Chmieleńca. Większość maszyn jest sprawna do dzisiaj, a kombajn napędzany ciągnikiem jeszcze w tegorocznych żniwach był używany do zbioru zboża we wsi Chmieleniec. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców i gości dożynkowych. Goście spacerowali, oglądali maszyny i wspominali z uśmiechem i łezką w oku minione czasy…

Na dożynkowej imprezie nie mogło też zabraknąć poczęstunku. Poza kiełbaskami z grilla, mogliśmy Państwa też poczęstować przysmakami  przygotowanymi w dwóch ogromnych patelniach. Patelnie obsługiwali kucharze – finaliści programu MasterChef – Pan Mariusz Szwed oraz Klaudia Budny. Kawiarenkę i pyszne jedzonko przygotowały też Panie z KGW ze Świetlina oraz ze Stowarzyszenia Kobiet z Bożegopola Wielkiego.

Tradycją obchodów dożynkowych jest też Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy. Wieńce oceniane są w dwóch kategoriach:
– wieńca klasycznego (tradycyjnego), którego podstawę stanowi koło a wysokość nie może przekroczyć 150 cm oraz
– wieńca niekonwencjonalnego, którego forma jest dowolna, natomiast nie może przekraczać wymiarów 2x2x2 m
W tym  roku w konkursie wzięło udział sześć sołectw. W kategorii wieńca klasycznego sołectwo Kaczkowo, Brzeźno Lęborskie oraz Rozłazino.

Natomiast do kategorii wieńca niekonwencjalnego zgłosiło się sołectwo Dzięcielec, Bożepole Wielkie i Chrzanowo. Komisja w składzie: przewodniczący komisji rolnej  Marian Eikmann, Bożena Pruchniewska, Janusz Labuda  i Magdalena Kreft oceniała wieńce przygotowane na tegoroczne dożynki. To nigdy nie jest łatwe zadanie, każdy z wieńców jest wyjątkowy i wymaga ogromu pracy. Jednak po długich naradach  udało się przydzielić nagrody:

W kategorii wieńca klasycznego:
I miejsce dla sołectwa KACZKOWO.
II miejsce dla sołectwa BRZEŹNO LĘBORSKIE,
III miejsce dla sołectwa ROZŁAZINO

W kategorii wieńca niekonwencjalnego:
I miejsce dla sołectwa CHRZANOWO,
II miejsce dla sołectwa BOŻEPOLE WIELKIE,
III miejsce dla sołectwa DZIĘCIELEC.

Nagrodzone sołectwa ( I miejsca) reprezentują naszą gminę na Dożynkach Powiatowych

Nowością w tym roku był Konkurs na Najpiękniejsze Stoisko Dożynkowe promujące sołectwa z terenu gminy. Udział wzięły sołectwa: Brzeźno Lęborskie, Nawcz, Bożepole Wielkie oraz Świetlino. Każde sołectwo starało się jak najpiękniej zaprezentować swoje sołectwo. Ogromnie dziękujemy za Wasze zaangażowanie i pomysłowość. Ponieważ działanie to miało formę konkursu Komisja przyznała następujące nagrody:
I miejsce – sołectwo Bożepole Wielkie,
II miejsce – sołectwo Świetlino,
III miejsce – sołectwo Brzeźno Lęborskie,
Wyróżnienie – sołectwo Nawcz.

Gwiazdą dożynkowego wieczoru był zespół Carpe diem i Szymon Wydra. To była naprawdę GWIAZDA !!!! Rewelacyjny zespół, który ma świetny kontakt z publicznością zaczarował mieszkańców gminy. Niesamowita energia, doskonały poziom i w tym wszystkim „normalność” gwiazd chyba nas najbardziej urzekła. Bisy trwały tyle co koncert, a Szymon Wydra z zespołem wyjeżdżali od nas chwilę przed północą, bo przecież trzeba jeszcze porozmawiać z publicznością, dać autografy, zrobić zdjęcia… Nie znajduję słów, aby Wam podziękować…pokazaliście poziom nie tylko ogólnopolski, ale i europejski. Wszystkim polecam.

Ciekawym okazał się też Pokaz fireshow pn. „Violet” chorzowskiego Teatru Ognia „Nam-Tara”. Teatr  istnieje od 2008. Dzięki tak bogatemu doświadczeniu, profesjonalnej obsłudze oraz otwartości na nowe wyzwania są jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm zajmujących się sztuką manipulacji ogniem. Stworzyli niezapomniane show będące połączeniem muzyki, kunsztu aktorskiego, tańca i oczywiście ognia. .
Zabawa z Dj Szczepusiem zakończyła po północy nasze wspólne świętowanie.

Chcemy serdecznie podziękować sponsorom i przyjaciołom, którzy pomogli zorganizować tegoroczne Święto Plonów. Wśród ludzi z dobrym sercem znaleźli się:

Grzegorz Żywicki – Usługi Logistyczne Kisewo
Andrzej Kostecki – Eko-Laser Bożepole Małe
Artur i Rafał Mieczkowscy – Masarnia Dominik Godętowo
Rafał i Daniel Nowicki – Piekarnia Cukiernia Godętowo
Janusz Labuda – Cukiernia Iwonka Łęczyce
Piotr Jasiński,
Piotr Gradzewicz Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe GROS-MARK 
Jarosław Pszenny Piekarnia Strzebielino
AKUO Energy Polska Spółka z o.o.
Wojciech, Hanna Hebel
Wacław Konkol – sołtys Bożepole Wielkie
Dawid Pankiewicz – podleśniczy Leśnictwa Chmielenic  oraz Stanisław Witusiński –  Prezes PZHGP sekcja Łęczyce.

Ogromnie Wam dziękujemy za wszystko, to dzięki Waszej pomocy mogliśmy wspólnie świętować.
Do zobaczenia za rok…

Hanna Mancewicz
GIKiB

Skip to content