Pełen słońca był dzień tegorocznej uroczystości dożynkowej w Gminie Łęczyce. 28 sierpnia spotkaliśmy się w Bożympolu Wielkim,  aby uczcić tradycję Dożynek, aby w ten sposób wyrazić szacunek i wdzięczność rolnikom za ich trudną i ciężką pracę.  Minął kolejny rok, dożynkami zamykaliśmy tradycyjnie czas żniw, tegoroczne lato jednak nie sprzyjało rolnikom i część z nich nie mogła świętować tego dnia, ponieważ korzystając z pogody „żniwowała”.  

Mszą św. w intencji rolników i ich rodzin, koncelebrowaną przez dziekana z dekanatu Gniewino – ks. Mariana Miotk, na zaproszenie proboszcza parafii Alfonsa Formeli, rozpoczęliśmy uroczystość dożynkową.  Potem barwnym korowodem przeszliśmy do Parku wiejskiego. Korowód  z okazałymi wieńcami dożynkowymi prowadziła Gminna Orkiestra dęta pod batutą kapelmistrza Pana Zygmunta Labudy. Obecność pocztów sztandarowych szkół oraz  jednostek OSP nadawała uroczystości podniosłego charakteru.

Wójt Piotr Wittbrodt przywitał wszystkich mieszkańców gminy Łęczyce i zaproszonych gości. Wśród gości byli między innymi: Burmistrz Miasta Lęborka- Pan Witold Namyślak, Starosta Powiatu Lęborskiego – Pani Teresa Ossowska –  Szara , Wicestarosta – Pani Elżbieta Godderis, przedstawiciel gminy Wejherowo sekretarz – Pan Ryszard Stachurski, kierownik wejherowskiego Biura Powiatowego ARiMR – Pan Piotr Skurzyński, Honorowy mieszkaniec Gminy Łęczyce –  profesor, kapitan Żeglugi Wielkiej Pan Daniel Duda wraz z małżonką, Radni Gminy Łęczyce, księża, Dyrektorzy szkół i jednostek samorządowych.

Szczególnie ciepło Pan Wójt przywitał rolników z terenu naszej gminy. Podziękował gospodarzom za to, co zdołali zebrać z pól, pomimo różnych  przeciwieństw. Dziękował za determinację i wytrwały trud nieodmiennie towarzyszący pracy rolnika. Dziękował też za kultywowanie tradycji, czego wyrazem było dożynkowe święto.  Podkreślając, że to  właśnie tradycja nas współtworzy, zakorzeniając w każdym wartości, które wyznawały pokolenia naszych przodków. Pokolenia świadome, że bez  cierpliwości rolnika, jego uporu i niezachwianej nadziei, że zasiane ziarno zawsze plonuje, nie byłoby ani człowieka, ani narodu. Oficjalnemu otwarciu dożynek towarzyszyły gołębie, które zaniosły podziękowania Wójta wysoko w niebo.                    Tą wzruszającą chwilę zapewnili nam członkowie Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych, Oddziału w Łęczycach, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni.

Starostowie dożynek Państwo Ewelina i Damian Grzenkowicz z Rozłazina przekazali bochen chleba  z ziarna tegorocznych zbóż na ręce Pana Wójta i wspólnie z nim dzielili się chlebem z mieszkańcami naszej gminy. Chleb to dla wszystkich szczególny symbol, symbol urodzaju, dostatku i nadziei na lepsze jutro. Część oficjalną zakończyło ogłoszenie konkursu na Najlepszy Wieniec Dożynkowy. Wieńce  oceniane były w dwóch kategoriach: wieńca klasycznego (tradycyjnego), którego podstawę stanowi koło, a wysokość nie może przekroczyć 150 cm oraz wieńca niekonwencjonalnego, którego forma jest dowolna, natomiast nie może przekraczać wymiarów 2x2x2 m.

W tym roku w konkursie brały udział: sołectwo  Bożepole Wielkie i Bożepole Małe, Brzeźno Lęborskie, Chrzanowo, Dzięcielec, Kaczkowo, Kisewo, Rozłazino, Wysokie, Dąbrowa Brzezieńska.   Komisja w składzie: Przewodniczący Komisji Rolnej  – Marian Eikmann, Wicewójt – Pani Bożena Pruchniewska, radny – Pan Piotr Marzec oraz przedstawiciel GIKiB  – Pani  Magdalena Kreft  oceniała przygotowane przez sołectwa wieńce.  

W kategorii wieńca klasycznego Komisja przyznała nagrody :

I miejsce – sołectwo Wysokie
II miejsce – sołectwo Kisewo
III miejsce – sołectwa Bożepole Wielkie i Bożepole Małe

W kategorii wieńca niekonwencjonalnego :

I miejsce otrzymało sołectwo Dzięcielec,
II miejsce – sołectwo Chrzanowo,
III miejsce – sołectwo Brzeźno Lęborskie.

Pani Wicewójt Bożena Pruchniewska, słowa uznania i podziękowania, skierowała do wszystkich, którzy przyczynili się do przygotowania tak niezwykłych, misternie uplecionych wieńców dożynkowych.

Wójt Gminy Łęczyce wręczył także nagrody uczestnikom Konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2016” w kategorii „Wieś” i „Zagroda”. Dzięki takim konkursom pięknieje nasz mały  świat, a my przyczyniamy się do uatrakcyjniania krajobrazu polskiej wsi. 

Koncert Gminnej Orkiestry Dętej zapoczątkował część artystyczną tegorocznych dożynek. Organizatorzy starali się, aby każdy mógł  w niej znaleźć coś dla siebie. Nasi regionalni artyści z KGW w Rozłazinie przygotowali zabawną scenkę kabaretową pt. „ Rozmowa kwalifikacyjna w sprawie pracy” . Na potrzeby kabaretu aktorami zostali Pani Maria Balcerak, Helena Lehman, Aneta Licau oraz Państwo Maria i Adam Baran. Głównym reżyserem była Pani Maria Mielewczyk. Kaszubskim brzmieniem poruszyła nas regionalna Kapela „Bożepolanie”  prowadzona przez sołtysa Pana Wacława Konkol. Po takiej przygrywce nogi już same rwały się do tańca.  Disco lato czyli koncert formacji „Alibi” – grupy  pozytywnie zakręconych ludzi, dla których muzyka to nie tylko sposób na życie, ale również pasja, której oddają się bez granic. Praca na scenie i kontakt z publicznością to ich żywioł. Za każdym razem artyści chcą przekazać widzom pozytywną energię, którą sami zostali obdarzeni. I taka energia przetoczyła się pod sceną tańcząc i śpiewając covery znanych piosenek disco polo.

Poza sceną muzyczną  przygotowano wiele atrakcji. Wśród rozrywek dla  dzieci były dmuchane zjeżdżalnie, basenik z kulkami, malowanie buziek i zabawowe konkursy. Wszyscy dożynkowi goście mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce, spróbować wydoić krowę i skorzystać z warsztatów w strefie kultury. Warsztaty prowadzili Pani Joanna Noga – kompozycje kwiatowe, Pani Elżbieta Kaczmarek – warsztaty malowania na drewnie, a ze sztuką rzeźbienia w drewnie zapoznawał wszystkich Pan Bogusław Szczygieł. Dodatkowo można było sobie „zafundować” przejażdżkę konną bryczką. Jedną z niespodzianek tego dnia byli „Łowcy Przygód” z Porzecza. Pan Grzegorz Linda i jego ekipa przyjechali, aby pokazać wszystkim chętnym swoje niezwykłe psy Siberian Husky, opowiedzieć o wyścigach psich zaprzęgów i o turystyce niekonwencjonalnej, którą można „uprawiać”  razem z nimi w Porzeczu i nie tylko.

W między czasie na boisku sportowym odbył się już IV Dożynkowy Turniej Sołectw. W konkurencjach:  Bieg Rolnika, sztafeta z workami, przeciąganie liny, dojenie krowy i narty uczestniczyło sołectwo Świetlino, Łęczyce, Strzebielino Wieś, Kaczkowo oraz Chmieleniec.  Cóż to były za emocje, mnóstwo śmiechu i radości dawały zawodnikom i publiczności kolejne konkurencje. Wszyscy dzielnie walczyli, ale przede wszystkim świetnie się bawili i za to jesteśmy Wam wdzięczni – za wspaniałą zabawową rywalizację.  W ostatecznym rozrachunku I miejsce zajęło sołectwo Łęczyce, II miejsce wywalczyli mieszkańcy sołectwa Świetlino, III miejsce otrzymał zespół z sołectwa Strzebielino Wieś. 

Piękna pogoda sprawiła, że wiele osób świętowało z nami tegoroczne dożynki. Część osób wsłuchiwała się w muzyczne przeboje, część rozmawiała ze znajomymi pod daszkami drewnianych altan, posilając się tradycyjną grochówką i kiełbaskami z grilla. Goście korzystali też ze słodkiego poczęstunku w kawiarence przygotowanej przez KGW „Stowarzyszenie Kobiet” w Bożympolu Wielkim i KGW ze Świetlina. 

 

 

Po tanecznym wprowadzeniu można było posłuchać mocniejszego brzmienia rockowych „kawałków” w wykonaniu zespołu „Golden Life”. Zespół ma wielu fanów, istnieje na polskiej scenie muzycznej od 25 lat. W tym czasie zespół zdobył popularność dzięki takim przebojom jak „Oprócz błękitnego nieba…”, „Dobra, dobra, dobra” czy „Życie tak piękne choć kruche jest”. Mieliśmy okazję usłyszeć ich „na żywo”. 

Koncertowo i tanecznie grali dla nas również muzycy z zespołu „Carrantuohill” – najsłynniejszego polskiego zespołu grającego muzykę celtycką . Zespół wykonuje zarówno tradycyjną muzykę celtycką rodem z Irlandii i Szkocji, jak i własne opracowania aranżacyjne oparte na “celtyckich korzeniach”. Miękkie, delikatne ballady były więc przeplatane  inwazją energii.  Gościnnie do zespołu dołączyli tancerze z formacji Treblers  pokazując nam niezwykłość techniki irlandzkiego tańca. Energetyczny, irlandzki folk bardzo się spodobał naszym mieszkańcom, taneczne wężyki i radosne, rytmiczne podskoki były tego najlepszym dowodem   

Atrakcją tegorocznych dożynek było również widowisko laserowe z wykorzystaniem najnowszej generacji techniki laserowej, wraz ze zintegrowaną częścią graficzną w 3D. Widowisko ściśle zsynchronizowane z podkładem muzycznym zapierało dech w piersiach. Dla wszystkich, których jeszcze nie zmęczyła ilość wrażeń, zagrali „Kawalerowie”, którzy do północy bawili się z publicznością. 

Nie sposób zapomnieć o tych, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznego Święta Plonów, jako sponsorzy i jako przyjaciele. Serdecznie dziękujemy za wsparcie i pomoc.  Jesteśmy ogromnie wdzięczni za to, że wspieracie Państwo kulturę i tradycję naszego regionu. Sponsorzy Dożynek Gminy Łęczyce 2016 to:

Pan Grzegorz  Żywicki – Usługi Logistyczne Kisewo
Pan Andrzej Kostecki – Eko-Laser Bożepole Małe
Pan Artur i Rafał Mieczkowscy – Masarnia Dominik Godętowo
Pan Rafał i Daniel Nowicki – Piekarnia Cukiernia Godętowo
Pan Janusz Labuda – Cukiernia Iwonka Łęczyce
Pan Piotr Jasiński,

Chcemy też wspomnieć o przyjaciołach, którzy byli nam przychylni pomagając przy organizacji tego najważniejszego święta. Składamy serdeczne podziękowania za to, że zawsze możemy na Was liczyć:

Pani Danucie Milewczyk – dyrektorowi  Zespołu Szkół w Bożympolu Wielkim
Pani Marioli Chełminiackiej – Mazur –dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Brzeźnie Lęborskim
Pani Joannie Noga, Pani Elżbiecie  Kaczmarek, Panu Bogusławowi Szczygieł, Pani Dorocie Pranga, 
Panu Wacław Konkol – sołtysowi  sołectwa Bożepole Wielkie 
Panu Andrzej Kostuch – sołtysowi sołectwa Bożepole Małe
Panu Ryszard Miotk – sołtysowi sołectwa Strzebielino Wieś.

Dziękujemy wszystkim za przybycie, mamy nadzieję, że spędziliście Państwo sympatycznie czas podczas tegorocznych dożynek. Do zobaczenia za rok.

Skip to content