Tegoroczna „Biesiada Kaszubska” odbyła się pod hasłem Spotkanie Kultur. Tradycyjnie rozpoczęliśmy mszą świętą o godzinie 16.00 w Kościele p.w. św. Antoniego w Łęczycach w intencji społeczności kaszubskiej oraz kultywowania tradycji kaszubskich. Nasze biesiadowanie w Zespole Szkół w Łęczycach otworzyli uroczyście Tomasz Fopke – Dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie oraz Hanna Mancewicz – Dyrektor Gminnej Instytucji Kultury w Łęczycach.

Przywitali przybyłych licznie gości i przedstawili program uroczystości.  Biesiada Kaszubska to jedna z ulubionych przez mieszkańców  imprez kulturalnych organizowanych na terenie naszej gminy.  W tym roku hasłem przewodnim imprezy było Spotkanie Kultur. Postanowiliśmy zestawić kulturowo odrębne regiony – kaszubski i góralski. Zestawienie tych kultur było ciekawym doświadczeniem poznawczym dla uczestników imprezy. Kulturę Kaszubską reprezentował Chór „Marësci” oraz zespół muzyczno–taneczny „Skrzaty” z Gminy Cewice. Barwnie i  radośnie zrobiło się na scenie przy tych zespołach pełnych energii i  niezwykłego ciepła. Czuło się życzliwość i pasję wśród osób, które oddały się całym sercem krzewieniu kultury kaszubskiej. Radość tym większa, że to zespoły pokoleniowe, w których występują dzieci, młodzież i „wciąż młodzi”

Pomiędzy występami uczestnicy biesiady mieli możliwość wzięcia udziału w konkursach przygotowanych przez Pana Tomasza Fopke. W serdecznej atmosferze biesiadnicy zdobywali nagrody za znajomość kultury i języka kaszubskiego. Po występie gości z Cewic nadszedł czas na muzykę i śpiew Kapeli Góralskiej „Hajduk” ze Szczyrku.  Kapela wystąpiła  w tradycyjnych góralskich strojach, ze smyczkami brzmiącymi tak ckliwie, że słychać było wiatr grający w smerkach.  Wzruszająco zabrzmiała też pieśń, którą Górale śpiewali Ojcu Świętemu podczas wizyty w Ojczyźnie: 

„Syćka se Wom zycom to i owo
syćka se Wom zycom to i owo
a my Wom zycymy
a my Wom zycymy
scyńścio zdrowio (…)”

Piękna była ta góralska muzyka, nostalgiczna, zadumana, ale i skoczna, wesoła, pełna życia.

Okazało się, że zestawienie obu kultur nie jest przeciwstawne, a raczej dopełniające. Radość i pasja jest zawsze taka sama, bez względu na region. Góralska nostalgia przeplata się z kaszubskim spokojem. A żarty i przypowiastki,  z gór czy też jezior, niezmiennie nas bawią. 

W takim właśnie nastroju, przy suto zastawionych stołach biesiadowaliśmy wspólnie do późnego wieczora. Wieczór był niezwykły również z tego powodu, że właśnie u nas, w Łęczycach odbyła się premiera Kaszubskiego Karaoke. Taka atrakcja powstała dzięki staraniom Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego na stronie http://www.kaszubskiekaraoke.pl/.  Można tam znaleźć i wypróbować 15 szlagierów kaszubskich. Piosenki gra i śpiewa Tadeusz Korthals. Utwory  opracował Waldemar Gwizdała, a cały projekt od strony językowej konsultował Tomasz Fopke. Pomysł rewelacyjny z wielu względów, szczególnie dlatego że daje możliwość śpiewania osobom, które nie znają języka kaszubskiego, a pasjonują się kulturą kaszubską. Pan Tomasz Fopke prowadził karaoke i rozśpiewał całą publiczność. Pełne radości, wspólnych rozmów i śpiewu było to nasze kaszubskie święto.  Jakby gdzieś nam nami brzmiały dobrze znane słowa…”Gdzie słyszysz śpiew tam idź, tam dobre serca mają, źli ludzie wierzaj mi, Ci nigdy nie śpiewają.” Wracaliśmy do domu ze śpiewem na ustach…

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam przy tej imprezie. Dziękujemy paniom z KGW Strzebielino, które przygotowały regionalny poczęstunek i prowadziły naszą biesiadną kawiarenkę. Dziękujemy KGW ze Świetlina oraz Panu Januszowi Labuda za pyszne słodkości. Dziękujemy wszystkim za współpracę, życzliwość i pomoc, a gościom za liczne przybycie, wspaniałą zabawę i niezapomniany wieczór.

Szczególne podziękowania należą się firmie, która była głównym sponsorem imprezy  – Operatorowi Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. 

 

Hanna Mancewicz
GIKiB

Fotogaleria


Skip to content