Dożynki to jedna z najpiękniejszych, narodowych tradycji. Na przestrzeni wieków obrzędy dożynkowe zmieniały swój charakter. Jednak tak dawniej jak i dziś dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach chleb.
Piękna pogoda i wspaniała atmosfera towarzyszyła tegorocznym dożynkom gminnym, które odbyły się w niedzielę, 23 sierpnia w Bożympolu Wielkim. Uroczystość rozpoczęła tradycyjnie dziękczynna msza św. w Kościele św. Piotra Apostoła. 

Po zakończonej  mszy, barwny korowód dożynkowy prowadzony przez Gminną Orkiestrę Dętą pod batutą Pana Zygmunta Labudy, przeszedł na plac amfiteatru wiejskiego. Przystrojoną bryczką zajechał starosta i starościna tegorocznych dożynek – Państwo Mirosława i Marian Klein z Rozłazina.
Hymn Gminy Łęczyce odśpiewany przez chór Bel Canto pod kierownictwem Aleksandry Ropela był inauguracją części oficjalnej tegorocznego święta plonów. Wójt Gminy, Pan Piotr Wittbrodt, powitał serdecznie wszystkich mieszkańców, zaproszonych gości, wójtów sąsiadujących z nami gmin, przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Radnych Gminy Łęczyce, a szczególnie rolników z terenu naszej gminy. Pan Wójt dziękował rolnikom za ich codzienny trud i podkreślał znaczenie „ojcowskiej, czarnej ziemi”. Podziwiał cierpliwość, roztropność i doświadczenie, które muszą mieć w sobie rolnicy, aby codziennie stawiać czoła ciężkiej pracy. Mówił o pokorze wobec  nieprzewidywalności natury, o codziennym patrzeniu z niepokojem w niebo. W imieniu wszystkich mieszkańców gminy podziękował rolnikom za owoce ich pracy, za tegoroczny plon  życząc jednocześnie dużo zdrowia i pomyślności oraz dobrych czasów dla rolnictwa.  Na znak oficjalnego rozpoczęcia  dożynek w niebo wzbiły się gołębie, poszybowały wysoko, poszumem skrzydeł zapraszając wszystkich do wspólnej zabawy.

Pan Wójt wraz z Przewodniczącym Rady Gminy  otrzymali podziękowanie od  honorowego mieszkańca gminy –  profesora, Kapitana Żeglugi Wielkiej Daniela Dudy. Podziękowanie  w imieniu Pana Kapitana wręczyła Pani Dyrektor Zespołu Kształcenia i Wychowania w Strzebielinie Pani Teresa Hinc wraz ze swoim Zastępcą Adamem Młyńskim.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili  również zaproszeni goście. Pani Alicja Zajączkowska, radna Województwa Pomorskiego reprezentująca Pana Marszałka, podziękowała Panu Wójtowi za współpracę z Gminą Łęczyce. Gmina nasza należy do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Lęborka, gdzie wspólnie realizujemy projekty, które niewątpliwie przyczyniają się do poprawy jakości życia naszych mieszkańców. 

Pani Stanisława Bujanowicz, Dyrektor Pomorskiego Oddziału ARiMR przeczytała list Ministra Gospodarki skierowany do rolników Gminy Łęczyce. Złożyła także podziękowania, w imieniu Pana Ministra,  Wójtowi Gminy za całokształt dokonań z okazji 25-lecia samorządności Rzeczpospolitej Polskiej.
Po przemówieniach, zgodnie z tradycją, na ręce Wójta i Przewodniczącego Rady złożony został bochen chleba upieczony z mąki z tegorocznych ziaren zbóż, który przekazany został przez Starostów Dożynek  – Państwa Mirosławę i Mariana Klein. Następnie dożynkowy chleb podzielono wśród społeczności  naszej gminy.
Dożynki to czas swoistego dziękczynienia za plony, radość z owoców ciężkiej pracy, szacunek dla chleba i narodowej tradycji. Uroczystości dożynkowe mają zawsze niepowtarzalny charakter. Piękną tradycją jest doroczny Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy. W konkursie wzięło udział 11 sołectw. Oryginalne formy wieńców, niesamowita  pomysłowość oraz precyzja wykonania co roku zaskakują komisję oceniającą. Ustawione przed sceną wieńce oceniała Komisja w składzie: Bożena Pruchniewska, Marian Eikman, Andrzej Kos i Agnieszka Sierocka.

W tym roku konkurs w kategorii „Wieniec klasyczny” wygrało Sołectwo Chrzanowo, II miejsce zajęło Strzebielino, a III – Brzeźno Lęborskie.
W kategorii „Wieniec niekonwencjonalny”     I miejsce zajął wieniec wykonany wspólnie przez sołectwo Bożepole Małe i Bożepole Wielkie, II miejsce – sołectwo Dzięcielec, III miejsce otrzymało sołectwo Kisewo. 

W trakcie trwania dożynek rozstrzygnięto również gminny etap konkursu „Piękna Wieś Pomorska – 2015”. Konkurs ma na celu podniesienie atrakcyjności obszarów wiejskich oraz promocję aktywności lokalnej społeczności. Do konkursu, z terenu naszej gminy, zgłoszono 21 zagród i jedną wieś.
Po wnikliwej analizie, komisja konkursowa wytypowała laureatów:
•    w kategorii „zagrody nierolnicze”:
I miejsce – posesja Państwa Ireny i Stefana Kozioł z Rozłazina,
II miejsce – posesja Państwa Magdaleny i Piotra Petta z Łęczyc,
III miejsce – posesja Państwa Doroty i Andrzeja Formella z Kisewa        
•    w kategorii „zagroda rolnicza” wytypowano do nagrody zagrodę Państwa Wiolety i Rafała Kutzmer z Dzięcielca. Zagroda ta została zgłoszona do konkursu na szczeblu powiatowym.
•    W kategorii „wieś” wyróżniono Bożepole Wielkie, które także zostało zgłoszone jako wieś w konkursie na szczeblu powiatowym.
Kolejnym punktem uroczystości był już tradycyjnie koncert Gminnej Orkiestry Dętej. Orkiestrze towarzyszyła grupa Mażoretek prowadzonych przez Panią Alicję Klawikowską. Licznie zgromadzona publiczność miała też możliwość obejrzenia kabaretowych występów przygotowanych przez KGW z Kaczkowa oraz KGW z Rozłazina. Było muzycznie, tanecznie i przede wszystkim zabawnie.
W gorących rytmach utrzymał nas występ dziewcząt z grupy teatralnej z ZKiW w Strzebielinie, przygotowany przez Panią Alicję i Annę Hilla. Dziewczynki w jednej chwili przeniosły nas na Hawaje tańcząc w barwnych strojach, z kwiatami we włosach.  Zespół Szkół w Łęczycach reprezentowała Ania Domska, która swoim delikatnym, dźwięcznym głosem zaśpiewała nam piosenkę zespołu „Fasolki”. Sołectwo, które nas gościło przygotowało występ kaszubskiego zespołu „Bożepolanie”. Zespól gra wspólnie od tego roku. Założycielami byli Pan Wacław Konkol i Waldemar Jakiel. Oprócz nich w zespole grają również Paweł Jakiel, Jerzy Piekarski, Tadeusz Maszota i najmłodszy akordeonista – Gabriel Smus.  Muzyczne i uśmiechnięte „Dziewczyny Martyny” prowadzone przez Martynę Mazur zakończyły nasz artystyczny blok regionalny.

Na nasze dożynkowe święto przybyły także zespoły zagraniczne. Duże wrażenie wywarł na wszystkich koncert Ukraińskiego Teatru Tańca „Kwieciste Gwiazdy”. Zespół zaprezentował dwadzieścia układów tanecznych .Mieliśmy możliwość obejrzeć tradycyjne tańce ukraińskie, balet klasyczny, taniec towarzyski. Natomiast Julia Vikman Band śpiewała sentymentalne ballady rosyjskie. Różnorodne było to nasze dożynkowe święto. Wśród tej różnorodności nie zabrakło też miejsca dla ambitnej muzyki zespołu Ian Hardy i gdańskich muzyków. Podróż do czasów szalonych dyskotek zaproponował nam zespół Talking Brothers, który grał znane     i lubiane covery sławnego niegdyś zespołu Modern Talking. A wszystkim, którzy dotrwali do końca imprezy, do tańca przygrywał zespół Eli-Band.
Poza muzyczną oprawą dożynkowego święta, organizatorzy zapewnili też mieszkańcom mnóstwo niespodzianek. Wśród atrakcji przygotowanych dla mieszkańców można było znaleźć coś dla ciała i coś dla ducha.  Dla łasuchów Panie z KGW z terenu naszej gminy prowadziły kawiarenkę z przepysznymi ciastami i kawą. Była też ulubiona grochówka i wspólne grillowanie.  Przy stoisku Gminnej Instytucji Kultury dzieci mogły skorzystać z popularnego malowania buziek i konkursów plastycznych z nagrodami. Mogły też wraz z rodzicami zwiedzić naszą gminną Bibliotekę na kółkach i wypożyczyć książeczki. Nowością tegorocznego programu był niesamowity pokaz  rzeźbienia w drewnie piłą mechaniczną, wykonany przez Andrzeja Zawadzkiego. Rzeźbę, którą wykonał Pan Andrzej podczas dożynek można podziwiać przy siedzibie GIKiB w Strzebielinie.

Spacerując po amfiteatrze można się było natknąć na kilka ciekawych, drewnianych kramów z „wioski ginących zawodów”.  Swój kram miała tam zielarka z ziołami leczniczymi i kulinarnymi,  rzeźbiarz – wytwórca łyżek i naczyń drewnianych, a także rolnik z potrawami, które jedzono w średniowieczu (pasternak, soczewica, ciecierzyca). Przez cały czas trwania dożynek to właśnie tutaj piekarz i piekarczyk na bieżąco piekli podpłomyki i chleb w piecu chlebowym.

Podczas dożynek odbyła się już IV edycja Turnieju Sołectw z licznymi konkurencjami sportowo-rekreacyjnymi. W tym roku wybrani przedstawiciele sołectw zmagali się w sześciu konkurencjach: sztafeta z jajkiem, bieg po buty, sztafeta z workami, bieg z przeszkodami, rzut snopkiem oraz przeciąganie liny. Jak zwykle było mnóstwo śmiechu i zabawy. Zwycięzcą Turnieju zostało Sołectwo Świetlino, II miejsce zajęło sołectwo Chmieleniec, III miejsce – Łęczyce. IV miejsce zajęły ex aequo dwa sołectwa – sołectwo Kaczkowo i Bożepole Wielkie. Punktacja w Turnieju Dożynkowym zaliczane jest również do klasyfikacji generalnej  trwającego przez cały rok „Turnieju Sołectw”. Cieszy nas ogromnie fakt, że do wspólnej zabawy sportowo-rekreacyjnej dołączają z sukcesami kolejne sołectwa.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Sponsorom, którzy przyczynili się do tego, aby nasze wspólne święto było tak atrakcyjne. Szczególne podziękowania otrzymują: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. , Kaszubski Bank Spółdzielczy,  AkuoEnergy, Dwór Góralski Krywań, Firma Prefabet Bożepole Wielkie, Firma Lewrol, Piekarnia –Cukiernia Daniel Nowicki, Firma Eurocast, Cukiernia Iwonka Janusza Labudy, Przedsiębiorstwo Robót Specjalistycznych -Firma Rewers, Bogdan Formela, Gospodarstwo Rolno-Hodowlane  Janusz i Krystyna Lewna, Gospodarstwo Rolne Mirosława i Marian Klein, Ewa i Andrzej Koss. Ogrodnictwo oraz Piotr Jasiński, którego owoce i warzywa pięknie tworzyły dożynkową scenerię.
Patronat medialny nad imprezą objął Puls Wejherowa.

Hanna Mancewicz
GIKiB

Fotogaleria

Skip to content