W dniach od 8 do 15 maja w całej Polsce obchodzony był XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Jego głównym celem było podkreślanie roli czytelnictwa

i bibliotek w poprawie jakości życia oraz edukacji a także zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerszych kręgów społeczeństwa. Tegoroczna edycja upłynęła pod hasłem „Wybieram Bibliotekę”.

W ramach Tygodnia Bibliotek Gminna Biblioteka Publiczna w Łęczycach przygotowała dla swoich czytelników wiele atrakcji. Jedną z nich była wystawa pt. „Telefony PRL-u”. Osoby odwiedzające Bibliotekę mogą, przez cały maj, pooglądać stare aparaty telefoniczne i przy okazji zapoznać się z historią rozwoju telekomunikacji na terenie naszej gminy. Eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji Pana Bogdana Godzisza.

Tydzień Bibliotek rozpoczął się w piątek od uroczystego wręczenia nagród uczestnikom konkursów plastycznych: dla przedszkolaków pt. „Stwórz swoją bajkę” i dla uczniów szkoły podstawowej pt. „Ja jestem książka”. Nagrodzeni zostali również uczniowie gimnazjum, którzy wzięli udział w konkursie literackim na najlepszą recenzję książki „Polec książkę-wygraj książkę”.

W poniedziałek 11 maja miało miejsce otwarcie Klubu Mola Książkowego. Tematem pierwszego spotkania była książka Małgorzaty Wardy pt. „Miasto z lodu”. Przy okazji dyskusji o książce poruszonych zostało też kilka innych interesujących tematów.
Z kolei w środę 13 maja korzystając z zaproszenia wybraliśmy się w odwiedziny do dzieci ze Słonecznego Przedszkola w Łęczycach. Podczas wizyty dzieci poznały poszczególne etapy pracy przy projektowaniu książek dla dzieci a także dowiedziały się co to jest biblioteka, na czym polega praca bibliotekarza oraz czym różni się biblioteka od księgarni. Były też zagadki dotyczące znajomości bajek. Na koniec każde dziecko otrzymało drobny upominek.

W czwartek Bibliotekę odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kętrzynie. Mieli oni okazję zapoznać się z zasadami działania biblioteki a także z pracą bibliotekarza. Ponadto dzieci spotkały się z Panem Bogdanem Godziszem, który opowiedział im o telefonach zgromadzonych na wystawie i zaprezentował, w jaki sposób działały poszczególne modele. Dla najmłodszych ponadto przygotowane zostały zagadki dotyczące znajomości bajek, przyrody oraz naszego kraju. Na koniec wizyty w Bibliotece każde dziecko otrzymało drobny upominek. Dodatkową atrakcja była wizyta w Gminnej Instytucji Kultury w Strzebielinie i zwiedzenie Bibliobusu.

Na zakończenie Tygodnia Bibliotek Gminna Biblioteka Publiczna w Łęczycach zorganizowała I Turniej Bibliotek Gminy Łęczyce. W imprezie zorganizowanej pod hasłem „Szlakiem Dzieci z Bullerbyn”, wzięły udział oprócz organizatora drużyny trzecioklasistów z Filii w Bożympolu, Brzeźnia Lęborskiego, Rozłazina oraz Strzebielina. Puchar zwycięzcy zdobyła drużyna ze Strzebielina, która poprawnie odpowiadając na wszystkie pytania najszybciej pokonała wyznaczoną trasę. Impreza zakończyła się grillem dla wszystkich uczestników.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za „wybranie biblioteki” w tym szczególnym dla nas czasie oraz zachęcamy do odwiedzania i korzystania z naszej oferty.

Fotogaleria:

Skip to content