kaszubskie tabaczenie front20 listopada 2014 r. w Łęczycach odbyła się Biesiada Kaszubska  II Łęczyckie Tabaczenie – impreza, która stała się już tradycją w Gminie Łęczyce.

Organizatorami tegorocznego biesiadowania był Wójt Gminy Łęczyce oraz Gminna Instytucja Kultury. Jak co roku spotkanie rozpoczęło mszą św. w kościele parafialnym w Łęczycach w intencji jedności społeczności kaszubskiej. Po mszy św. goście udali się do Zespołu Szkół w Łęczycach, gdzie odbyła się część artystyczna.

Wójt Gminy Łęczyce, Dyrektor Gminnej Instytucji Kultury oraz Tomasz Fopke przywitali wszystkich gości i zaprosili do wspólnego biesiadowania .

Artystyczną część rozpoczął „Chór Strzelanka” z Tuchomia, który zaprezentował swój repertuar i  zachęcił do wspólnego śpiewania przybyłych gości. Oklaskom nie było końca !  

Uczestnicy mieli okazję wysłuchać gawędy Tadeusza Makowskiego – znanego gawędziarza, propagatora kaszubszczyzny i mistrza w zażywaniu tabaki. Pan Tadeusz opowiedział wiele ciekawostek i żartów związanych z kaszubczyzną.
Po tak miłych opowieściach nadszedł czas kolejny zespół muzyczny – tym razem dziecięcy zespół rockowy – „Czarodzieje z Kaszub”. Dzieciaki zaprezentowały się fantastycznie !

W trakcie całej imprezy można było brać udział w konkursach, które organizował Tomek Fopke, była wystawa sztuki ludowej – każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

I oczywiście jak to na biesiadach bywa nie mogło zabrakną pysznego jedzenia. Dzięki współpracy z KGW ze Strzebielina można było posilić się pysznym, bigosem, sałatkami, śledziami w różnych odsłonach, racuchach, chlebem ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz pysznym domowym ciastem.. Po „uczcie dla ciała” nadszedł czas tańce – hulańce z zespołem muzycznym „Kawalerowie”, który towarzyszył nam z kaszubskimi przyśpiewkami w trakcie trwania całej imprezy.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i wspaniała zabawę oraz za stworzenie sympatycznej atmosfery : )

Skip to content