27 września 2014 r. w Świetlinie odbyła się impreza pn. „Święto Pieczonego Ziemniaka z Produktem Lokalnym Pradoliny Łeby”. Celem tej imprezy była przede wszystkim integracja i aktywizacja mieszkańców oraz podtrzymywanie tradycji regionalnych. Organizacji imprezy podjęło się sołectwo i KGW Świetlino oraz Gminna Instytucja Kultury i Biblioteka w Łęczycach. Tak duża impreza odbyła się dzięki współpracy z Lokalną Grupą Rybacką Pradolina Łeby. Na uczestników czekało mnóstwo atrakcji, które w większości były związane z tytułowym „bohaterem imprezy”. O tym co działo się w Świetlinie kilka słów poniżej.

O godzinie 14:00 wszystkich gości powitała Dyrektor Gminnej Instytucji Kultury – Hanna Mancewicz oraz gospodarze imprezy : Król Bulwa III wraz z małżonką, damami dworu i kuchcikami. Zastępca Wójta Gminy Łęczyce – Bożena Pruchniewska przekazała na czas tego święta symboliczne klucze do Urzędu Gminy Ziemniaczanemu Królowi, który odczytał zasady jakie wprowadza na czas imprezy i zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy.

Dyrektor GIKiB przedstawiła regulamin turnieju oraz konkursu kulinarnego „Smaki Pradoliny Łeby dla KGW z terenu Gminy Łęczyce i przekazała głos zespołowi wokalnemu z Rozłazina „Dziewczyny Martyny”.  W tym samym czasie poza sceną odbywały się konkursy dla dzieci :  Konkurs wiedzy o produkcie lokalnym Pradoliny Łeby oraz konkurs plastyczny pn. „Czarodziejska rybka”.
Po występie zespołu wokalnego, konkurencją „Obieranie ziemniaka” rozpoczął się turniej KGW. Panie zeprezentowały różne ciekawe i warte zapamiętania techniki jeśli chodzi o obieranie ziemniaków. Kolejną konkurencją było zbieranie ziemniaków na czas  oraz przeciąganie liny – konkurencja, która zawsze wywołuje sporo emocji ; ) Kolejno panie z KGW pokazały swoje umiejętności w konkurencji „Babka Ziemniaczana” czyli tarcie ziemniaków na czas, rzut ziemniaka do celu czy „Zgaduj zgadula” – konkurs wiedzy o produkcie lokalnym Pradoliny Łeby. Trzeba przyznać, że uczestniczki wykazały się ogromną wiedzą na ten temat.

W międzyczasie odbywała się prezentacja i degustacja lokalnych smaków Pradoliny Łeby, które cieszyły się ogromną popularnością podobnie jak pieczone ziemniaki rozdawane przez kuchcików. W ramach krótkiej przerwy dla uczestniczek turnieju  odbył się pokaz strażacki, możnabyło posłuchać zespołu muzycznego „Oktawa” i humorystycznej  gadki regionalnej w języku kaszubskim : „Złota rybka czyli bajka o zachłannych ludziach”, którą opowiedziała Patrycja Baranowska. Odbyła się również aukcja, na której można było zdobyć krawat Wójta Gminy Łęczyce, apaszkę Zastępcy Wójta, pozytywki czy piękne obrazy.

Po tych wszystkich atrakcjach zostały przeprowadzone pozostałe konkurencje w turnieju : „Wędkowanie na trawie, „Wyścigi z taczką” i „Bieg w workach”. W tych konkurencjach Panie wykazały się ogromnym refleksem i tym, że potrafią pracować w grupie – co jest bardzo ważnego przy tego typu turniejach.
O 19:00 wystąpił Michał Cieśluk – gwiazda wieczoru, który swoją muzyką zabrał wszystkich w niesamowitą podróż.

Po tym magicznym występie odbyło się ogłoszenie wyników konkursów dla dzieci oraz ogłoszenie zwycięzcy Święta Pieczonego Ziemniaka z produktem lokalnym Pradoliny Łeby.
Wszystkie Panie z KGW walczyły bardzo dzielnie ale jak to w konkursach bywa ktoś musiał wygrać ; )
I miejsce – KGW Strzebielino
II miesjce – KGW Rozłazino
III miejsce – KGW Świetlino
IV miejsce – KGW Łęczyce
V miejsce – KGW Kaczkowo
Wszystkim KGW gratulujemy a uczestnikom tego święta dziękujemy za wspólna zabawę !

Skip to content