Biesiada Kaszubska 2013 15 mini Chcemë le so zażec – pod tym hasłem  21 listopada 2013 r. odbyła się Biesiada Kaszubska – I Łęczyckie Tabaczenie.

 

Organizatorem tegorocznego biesiadowania była Gminna Instytucja Kultury oraz Wójt Gminy Łęczyce.

Spotkanie rozpoczęło się mszą świętą o godzinie 16.00 w Kościele p.w. św. Antoniego w Łęczycach w intencji jedności społeczności kaszubskiej oraz kultywowania tradycji kaszubskiej.

Po mszy rozpoczęła się część artystyczna  w Zespole Szkół w Łęczycach. Wójt Gminy Łęczyce – Piotr Wittbrodt, Dyrektor Gminnej Instytucji Kultury – Hanna Mancewicz, oraz współprowadzący – Tomasz Fopke, dokonali otwarcia imprezy, przywitali przybyłych gości oraz mieszkańców Gminy Łęczyce i zaprosili do wspólnego biesiadowania.

Uczestnicy biesiady mieli ogromną przyjemność wysłuchania Tabacznej Gawędy w wykonaniu Tadeusza Makowskiego – znanego gawędziarza, propagatora kaszubszczyzny i mistrza w zażywaniu tabaki. Pan Tadeusz opowiedział o podstawach związanych z tabaką i jej zażywaniem. Nie zabrakło ciekawostek i żartów związanych z kaszubczyzną. Pod czujnym okiem mistrza odbył się konkurs tabaczenia dla publiczności, w którym uczestnicy mogli pochwalić się swoją wiedzą w tej „dziedzinie”. 

Po gawędzie nadszedł czas na muzykę i śpiew – co zapewniało Kaszubskie Duo Artystyczne „We Dwa Konie” prowadzone przez Tomasza Fopke i Ryszarda Barysionek. Panowie wykonywali znane utwory w języku kaszubskim, co wprowadziło publiczność w fantastyczną atmosferę kultury kaszubskiej. Było wspólne śpiewanie, pląsanie i kaszubskie dowcipy.

Wieczór uświetniły występy folklorystyczne. Wystapił Chór „Marësci” oraz zespół muzyczno–taneczny „Skrzaty” z Gminy Cewice. Oba zespoły ściśle ze sobą współpracują, co zaowocowało wspaniałym, żywym, barwnym pokazem. Zespoły zaprezentowały wspaniałe tańce i pieśni kaszubskie. Oklaskom nie było końca!

W trakcie całej imprezy można było podziwiać kaszubską sztukę ludową. Był kram, gdzie zakupić można było ręcznie robione wyroby z drewna z dekoracjami kaszubskimi. Były anioły, podkowy, serca, tabliczki, tabakiery… Każdy mógł znaleźć coś dla siebie!

Po części „ dla ducha” nastąpiła część „dla ciała” – rozpoczęła się prawdziwa biesiada. Dzięki współpracy z KGW ze Strzebielina i Łęczyc można było posilić się pysznym bigosem, śledziami w różnej odsłonie, sałatkami, chlebem ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Serwowany był dzik w pysznym sosie. O słodkości zadbały: panie z KGW ze Świetlina, sołectwo Kaczkowo oraz Cukiernia Iwonka.
 
Dziękujemy wszystkim za współpracę, życzliwość i pomoc, a gościom za liczne przybycie, świetną zabawę i stworzenie ciepłej, serdecznej atmosfery!
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”17|limitstart=1|limitcount=20}

 

 

Skip to content